پاكسازی آب از جیوه با یك فرآیند الكتروشیمیایی

پاكسازی آب از جیوه با یك فرآیند الكتروشیمیایی نیو وبلاگ: پژوهشگران سوئدی، روش جدیدی برای پاكسازی آب از جیوه عرضه داده اند كه طی یك فرآیند الكتروشیمیایی صورت می گیرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از یورك الرت، یكی از خطرناك ترین عوامل صدمه به محیط زیست و مشكلات سلامتی، آب آلوده به جیوه و مواد سمی دیگر است. پژوهشگران "دانشگاه فناوری چالمرز"(Chalmers University of Technology) سوئد، روش جدیدی برای پاكسازی آب آلوده ابداع نموده اند كه با استفاده از یك فرآیند الكتروشیمیایی صورت می گیرد.
"بیورن ویكمن"(Björn Wickman)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: نتایج این پژوهش، واقعا فراتر از حد انتظار ما هستند. این روش می تواند كاهش آلاینده ها در آب را تا 99 درصد تضمین كند و آب سالم را برای مصرف انسان عرضه نماید.
به قول "سازمان جهانی بهداشت"(WHO)، جیوه یكی از مضرترین مواد برای سلامت انسان است كه می تواند سیستم عصبی بدن، رشد مغز و مواردی از این دست را تحت تاثیر قرار دهد. این ماده برای كودكان هم مضر است و می تواند در طول دوره حاملگی از مادر به كودك منتقل شود. به علاوه، جیوه به آسانی در طبیعت توسعه پیدا می كند و به زنجیره غذایی وارد می گردد.
ویكمن و "كریستین تونسو"(Cristian Tunsu)، پژوهشگر بخش شیمی و مهندسی شیمی دانشگاه چالمرز، فرآیند الكتروشیمیایی را برای پاكسازی آب از جیوه مورد بررسی قرار دادند. در این روش، یون های سنگین فلز با ترغیب به تركیب شدن با یك فلز دیگر، از آب استخراج می شوند.
ویكمن اضافه كرد: هم اكنون پاكسازی آب از جیوه، یك چالش بزرگ به حساب می آید و صنایع گوناگون برای كاهش خطر انتشار جیوه در طبیعت، به روش های بهتری نیاز دارند.


در این روش، از یك الكترود استفاده می گردد كه فلزات سنگین خاصی داخل آن قرار دارند. الكترود از جنس پلاتین است و در یك فرآیند الكتروشیمیایی، جیوه سمی را از آب خارج می كند. با این روش، آب از جیوه پاك می گردد. آلیاژ تشكیل شده توسط دو فلز بسیار پایدار است؛ در نتیجه خطر بازگشت جیوه به آب وجود ندارد.
تونسو اظهار داشت: این نوع آلیاژ، پیشتر هم تولید شده بود اما هدف ساخت آن كاملا تفاوت داشت. این اولین باری است كه این روش برای مرتفع ساختن آلودگی آب مورد استفاده قرار می گیرد.
ویكمن افزود: نكته مهم دیگر درباره روش ما، عملكرد انتخابی آن است؛ طوری كه حتی اگر مواد گوناگونی در آب وجود داشته باشند، تنها جیوه را پاكسازی می كند. در نتیجه، قابلیت الكترود برای پاكسازی مواد دیگر صرف نمی گردد.
نتایج این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1397/09/01
21:38:00
5.0 / 5
4453
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی