منتخب تصاویر فضایی روزهای گذشته از نگاه اسپیس

منتخب تصاویر فضایی روزهای گذشته از نگاه اسپیس نیو وبلاگ: پایگاه خبری ˮاسپیسˮ، منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر نمود.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، پایگاه اسپیس منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر نموده است.
گردشگری فضایی با فضاپیمای "نیوشپرد"


شركت خصوصی "بلو اوریجین" روز ۲۳ ژانویه توانست فضاپیمای "نیوشپرد" را با موفقیت به فضا پرتاب كند. شركت"بلو اوریجین" كه توسط "جف بزوس" ثروتمندترین مرد جهان تأسیس شده است، ۲۳ ژانویه فضاپیمای بدون سرنشین"نیوشپرد" را به فضا پرتاب كرد و با موفقیت به زمین تگزاس فرود آورد. این پرتاب به صورت آزمایشی انجام شد و بلو اوریجین را یك گام به سمت هدف نهایی خود یعنی اعزام انسان به فضا، نزدیك تر كرد. انجام این پرتاب به طرز قابل توجهی حائز اهمیت بود؛ برای اینكه هدف از این پرتاب انجام ۸ پروژه تحقیقاتی ناسا بود. پرتاب نیوشپرد روز گذشته در ساعت ۱۰: ۰۵ به وقت محلی از پایگاه پرتابی شركت "بلواوریجین" صورت گرفت. راكت نیوشپرد حامل كپسولی بود كه در آن تجهیزات ناسا قرار داشت تا یك پرواز زیرمداری صورت گیرد و راكت به فاصله ۶۶ مایلی برسد.
تولد ۱۵ سالگی "فرصت"


مریخ نورد فرصت در ۲۴ ژانویه سال ۲۰۰۴ در سیاره مریخ فرود آمد. اما این ۱۵ سالگی تا حدودی غم انگیز است، چونكه این مأموریت ناسا از تاریخ ۱۰ ژوئن ۲۰۱۸ با تیم كنترل خود در زمین ارتباط برقرار نكرده است. آخرین ارتباطی كه ناسا از كاوشگر فرصت دریافت كرد، در ماه ژوئن ۲۰۱۸ و قبل از وقوع یك طوفان گرد و غبار عظیم در سیاره سرخ بود. طوفان گرد و غبار نخستین بار در ماه مه گزارش شد. از چهار تا پنج ژوئن، جو مریخ رو به خراب شدن رفت. هفتم تا ۱۰ ژوئن، طوفان گرد و غبار شدت یافت و در این زمان بود كه "فرصت" با پیام كمبود قدرت مواجه گردید.
مهندسان ناسا در تاریخ ۱۳ ژوئیه تأیید كردند كه طوفان گرد و غبار، بسیار بزرگ است و تمام تماس ها با "فرصت" از بین رفته و پنل های خورشیدی دیگر قادر به شارژ باتری های كاوشگر نیستند.
دومین پرواز آزمایشی هواپیما" استارتولانچ"


شركت "استارتولانچ" در ایام اخیر بزرگترین هواپیمای جهان را برای بار دوم مورد آزمایش قرار داد و این هواپیما باز در دومین پرواز آزمایشی خود ركورد جدیدی را ثبت نمود.
شركت آمریكایی "استراتولانچ"(Stratolaunch) كه در سال ۲۰۱۱ توسط "پل آلن"(Paul Allen) پایه گذاری شد، حالا برای بار دوم بزرگترین هواپیمای جهان را مورد آزمایش قرار داد. در آزمایش اولیه استراتولانچ این هواپیما با سرعت ۷۴ كیلومتر بر ساعت روی باند فرودگاه حركت كرد. روز ۹ ژانویه در دومین پرواز آزمایشی این هواپیما موفق به حركت با سرعت ۱۲۶ مایل بر ساعت (۲۰۲ كیلومتر بر ساعت) روی باند فرودگاه "پایگاه هوایی و فضایی موهاوی"(Mojave Air & Space Port) شد.
در طول این آزمایش سرعت این هواپیما به ۱۱۰ گره رسید. هر گره برابر ۱۸۵۲ متر در ساعت است. این هواپیما قادر می باشد بارهایی تا وزن ۲۵۰ تن را حمل كند. این هواپیمای غول پیكر ۲۸ چرخ و وزنی معادل ۲۲۶ پوند (۱۰۲ كیلوگرم) دارد و طول بال های آن ۳۸۵ فوت (۱۱۷ متر) است.



1397/11/07
08:06:40
5.0 / 5
4190
تگهای خبر: باتری , پروژه , تحقیقات , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی