پژوهشگران دانشگاه جانز هاپكینز:

شكستگی مفصل ران احیانا به آلزایمر منجر می شود!

شكستگی مفصل ران احیانا به آلزایمر منجر می شود! نیو وبلاگ: پژوهشگران ˮدانشگاه جانز هاپكینزˮ در بررسی جدیدی دریافتند بیشتر افراد میانسال مبتلا به شكستگی مفصل ران، احیانا در پیری به آلزایمر گرفتار می شوند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهشگران "دانشگاه جانز هاپكینز"(Johns Hopkins University)، نشانگرهای زیستی از بیماری آلزایمر را در نمونه مایع نخاع به دست آمده از بیشتر بیماران مبتلا به فراموشی كه نشانه های بالینی این بیماری را نداشتند، یافته اند. پژوهشگران باور دارند كه نتایج پژوهش آنها، شواهدی در خصوص تغییرات مغزی نشان می دهند كه به ضعف تعادل در افراد مسن مبتلا به بیماری آلزایمر می انجامند.
"استر اوه"(Esther Oh)، استادیار پزشكی دانشگاه جانز هاپكینز اظهار داشت: ما گروهی از بیماران بدون تشخیص بالینی فراموشی را مورد بررسی قرار دادیم و دریافتیم كه بیماری خیلی از آنها بدون داشتن نشانه های بالینی آلزایمر باز فعال است.
اوه و همكارانش در این پژوهش دریافتند احتمال ابتلاء به مشكلات شناختی در میانسالانی كه جراحی ترمیم مفصل ران را پشت سر می گذارد، نسبت به افراد دیگر بیشتر می شود. البته آنها این نكته را متذكر شدند كه هر فرد میانسال مبتلا به شكستگی مفصل ران، آلزایمر ندارد و نباید هر فردی كه جراحی ترمیم مفصل ران را پشت سر می گذارد، مورد آزمایش آلزایمر قرار گیرد.
اوه اضافه كرد: پزشكان هم اكنون، بیماری آلزایمر را بسیار زودتر از پیش تشخیص می دهند و خیلی از بیماران حتی سپس تشخیص بیماری باز تا دهه ها بعد بدون مشكل زندگی می كنند. از آنجائیكه هیچ درمان اثبات شده ای برای آلزایمر وجود ندارد، تشخیص زودهنگام می تواند بیشتر به گسترش عمر مفید بیمار كمك نماید.
بر طبق گزارش "مؤسسه ملی كهنسالی آمریكا"(NIA)، بیشتر از ۵.۵ میلیون نفر از افراد بالای ۶۵ سال، از بیماری آلزایمر رنج می برند. بگفته اوه، چندین پژوهش بین المللی نشان داده اند كه یك چهارم بزرگسالان میانسال كه برای جراحی شكستگی مفصل ران بستری شده اند، در معرض خطر مرگ در سال بعد قرار دارند.


این گروه پژوهشی، ۲۰۰ بیمار مبتلا به شكستگی مفصل ران را تحت بررسی قرار دادند. بیماران، بین ۶۵ تا ۱۰۲ سال داشتند و میانگین سنی آنها ۸۲ بود. حدود ۷۴ درصد بیماران را زنان تشكیل می دادند و ۹۶ درصد آنها سفید پوست بودند.
پژوهشگران، نمونه مایع نخاع ۱۶۸ بیمار را مورد بررسی قرار دادند تا زیست نشانگرهای آلزایمر را ارزیابی كنند. بیماران قبل از جراحی، یك پرسش نامه مربوط به نقص شناختی در بزرگسالان را باز پاسخ دادند و آزمایش های استانداردی در ارتباط با تشخیص حالت روانی را پشت سر گذاشتند.
این پژوهش جدید نشان داد كه ۳۴ درصد از بیماران مبتلا به شكستگی مفصل ران، طی دوره بستری شدن در بیمارستان، به "روان آشفتگی"(Delirium) مبتلا می شوند كه از خاصیت های آن می توان به عدم استراحت، هذیان و عدم انسجام در افكار و گفتار اشاره نمود. از آنجائیكه بیماران مبتلا به آلزایمر بیشتر در معرض تجربه این نشانه ها قرار دارند و امكان مرگ و میر ناشی از شكستگی مفصل ران باز در آنها بیشتر است، اوه و گروهش جهت بررسی زیست نشانگرهای بیماری آلزایمر، مستقیماً بر آزمایش بیماران مبتلا به شكستگی مفصل ران تمركز كردند و ارتباط شكستگی مفصل ران را با آلزایمر در بعضی از بیماران تأیید كردند.
این پژوهش، در مجله " JAMA Surgery" به چاپ رسید.1397/12/09
16:30:50
5.0 / 5
4201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی