با همكاری دانشمند ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا صورت می گیرد

پیش بینی انرژی تولیدی مزارع بادی با كمك یك مدل كامپیوتری

پیش بینی انرژی تولیدی مزارع بادی با كمك یك مدل كامپیوتری نیو وبلاگ: پژوهشگران ˮدانشگاه پنسیلوانیاˮ با همكاری ˮمهدی شهریارˮ دانشمند ایرانی، مدلی ابداع نموده اند كه می تواند بهترین مكان را برای راه اندازی مزارع بادی مشخص نماید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بااینكه وزش باد در همه جا صورت می گیرد اما تصمیم گیری در مورد محل نصب مزرعه بادی، سوژه پیچیده ای است. گروهی از پژوهشگران "دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا" (Penn State) با همكاری "مهدی شهریار" (Mehdi Shahriar)، دانشمند ایرانی این دانشگاه، یك مدل كامپیوتری ابداع نموده اند كه می تواند بهترین مكان را برای راه اندازی مزرعه بادی تشخیص دهد و حتی میزان خروجی مزرعه را تا ۲۴ ساعت آینده پیش بینی نماید.
"گوئیدو كروون"(Guido Cervone)، استاد جغرافیا، هواشناسی و علوم جوی دانشگاه پنسیلوانیا اظهار داشت: افرادی كه قصد دارند مزرعه بادی راه اندازی كنند، معمولا در جستجوی زمین خوب و سرعت متوسط باد هستند؛ بطوریكه بیش از اندازه ضعیف یا قوی نباشد اما سازگاری خودرا حفظ كند. ما روش دقیق تر و كارآمدتری را برای پیدا كردن محل مناسب راه اندازی مزرعه بادی یافتیم. هنگامی كه با سوخت های فسیلی یا انرژی هسته ای سر و كار داریم، می توانیم میزان انرژی لازم را مشخص نماییم اما داستان باد كاملا متفاوت می باشد.
انتخاب مكان مناسب برای دریافت خروجی مورد نظر، سوژه مهمی به حساب می آید اما پیش بینی میزان انرژی كه در ۲۴ ساعت آینده تولید می شود نیز مهم می باشد. كسانی كه الكتریسیته تولید می كنند، انرژی تولید شده در مزارع بادی را خریداری می كنند و خواستار پایداری هستند.
انرژی خروجی مزارع بادی، روزانه به شركتهای برق فروخته می شود اما آنها مایلند تا میزان انرژی كه می توان در ۲۴ ساعت آینده تولید كرد را پیش بینی كنند.
كروون اضافه كرد: شركتهای برق باید بدانند كه می توانند چه مقدار انرژی را در هر روز تامین كنند. آنها به منابع قابل اطمینان نیاز دارند و نمی خواهند الكتریسیته بیشتری را به صورت روزانه بخرند برای اینكه خریداری روزانه برای آنها، هزینه بیشتری دارد.


كروون و شهریار، مدلی موسوم به "آنالوگ انسمبل"(Analog Ensemble) ابداع كردند تا خطاهای پیش بینی محصول مزرعه بادی را در سراسر آمریكا تحلیل كند.
آنالوگ انسمبل، مجموعه ای از بررسی ها و پیش بینی هایی كه طی چندین ماه صورت گرفته اند، به كار می برد اما پژوهشگران انتظار دارند كه بررسی های دو سال را ارزیابی كنند. این مدل در واقع، یك مدل پیش بینی وضع آب و هوا است كه در این مورد می تواند میزان باد را برای تولید انرژی پیش بینی نماید.
در گزارش پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا آمده است: ما در بررسی خود دریافتیم مكان هایی كه متوسط سرعت باد در آنها بالاتر است، بیشتر با مشكل پیش بینی همراه هستند.
شاید سازندگان مزارع بادی بتوانند با استفاده از پیش بینی های گذشته در مورد مكان های احتمالی، بهترین محل را انتخاب كنند كه سرعت متوسط باد در آن پایین تر باشد اما بادهای ثابت و قابل پیش بینی را شامل شود.
این روش جدید نمی تواند وجود باد را در یك منطقه، بسادگی تایید یا رد كند؛ بلكه فقط احتمالاتی را بیان می كند كه شركت ها می توانند با كمك آنها، خطرات را درك كنند و به تصمیم گیری بپردازند.
اگر مدل نشان دهد كه میزان باد برای تولید الكتریسیته، ۸۰ درصد است، مالكان مزرعه و خریداران انرژی مطمئن می شوند كه خطرات احتمالی، كم خواهند بود اما اگر این مقدار ۲۰ درصد باشد، بدون شك خطر بیشتری برای تولید الكتریسیته وجود خواهد داشت.
كروون افزود: اگر ما بتوانیم سرعت باد را پیش بینی نماییم، از عهده پیش بینی خروجی و میزان انرژی كه تولید می نماییم، بر خواهیم آمد. این مدل، كارآیی بالایی خواهد داشت و شاید بتوان در آینده آنرا در یك منطقه گسترده به كار گرفت.
این پژوهش، در مجله " Renewable Energy" به چاپ رسید.
منبع:

1398/07/05
14:14:34
5.0 / 5
3983
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی