دانشمندان یك كرم كشف كردند كه ۳ جنسیت دارد!

دانشمندان یك كرم كشف كردند كه ۳ جنسیت دارد! نیو وبلاگ: دانشمندان اخیرا یك گونه جدید از كرم را در دریاچه ˮمونوˮ كه به شرایط سخت و خشن محیطی مشهور است، كشف كرده اند كه سه جنسیت مختلف دارد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، كمتر موجودی می تواند در شرایط دشوار دریاچه "مونو"(Mono) واقع در رشته كوه های سیه را شرقی(Eastern Sierra) كالیفرنیا زنده بماند، اما یك گونه كه ظاهراً در این دریاچه رونق نیز دارد، یك گونه جدید از كرم است كه دارای سه جنسیت متفاوت می باشد.
تیمی از دانشمندان موسه فناوری كالیفرنیا(Caltech) گونه جدیدی از كرم را كشف كرده اند كه آنها را "Auanema sp" نامیدند و می توانند تا ۵۰۰ برابر بیشتر از انسان در مقابل آرسنیك زنده بمانند و ۳ جنسیت داشته باشند. علاوه بر این پژوهشگران دریافتند كه آنها می توانند مثل كانگورو بچه خودرا درون بدن خود حمل كنند.
در خصوص جنسیت های این گونه نماتدها(nematodes) یا كرمهای ریز معمولا به دو دسته هرمافروتیدها(نرماده) یا نرها تقسیم می شوند. نرماده موجودی است كه بطور طبیعی هر دو اندام تناسلی نر و ماده را داراست و می تواند هم زامه و هم تخمك پدید آورد. این در حالیست كه Auanema sp همین طور جنس ماده هم دارند. به علاوه آنها دیگر خاصیت های جنسیتی جالبی هم دارند.
تاكنون تصور می شد كه غیر از جلبك ها و باكتری ها فقط یك نوع میگو و یك نوع مگس می توانند در دریاچه "مونو" زنده بمانند و رشد كنند. این مطالعه قابل توجه است، برای اینكه قبل از نتایج آن فقط تصور می شد كه دو گونه در دریاچه مونو زندگی می كنند.
آب این دریاچه بسیار(۳ برابر) شورتر از اقیانوس ها و دارای PH قلیایی ۱۰ است.
اكنون دانشمندان موفق به كشف هشت گونه جدید از كرم در این دریاچه شده اند كه بخش عمده ای از تحقیقات آن در آزمایشگاه "پل استرنبرگ" پروفسور زیست شناسی انجام شده است كه بر روی نماتدها(nematodes) یا كرم های ریز و بطور خاص "Caenorhabditis" كه نوعی كرم هستند كه فقط ۳۰۰ نورون دارند اما می توانند بخوابند، بیاموزند، بو بكشند و حركت كنند، متمركز شده است. آنها همین طور می توانند به راحتی در آزمایشگاه در دمای معمولی اتاق زنده بمانند و رشد كنند.


محققان تصور می كردند كه خیلی از این كرم های ریز در دریاچه مونو پیدا كنند، اما درعوض آنها هشت گونه همچون "Auanema sp" پیدا كردند كه در مقابل آرسنیك مقاوم هستند.
دانشمندان از اینكه این گونه های جدید می توانند در شرایط عادی زنده بمانند و رشد كنند، شگفت زده شدند.
محققان می گویند این نشان داده است این كرم ها مقاوم هستند و انعطاف پذیری خاصی جهت زندگی در محیط های مختلف دارند.
آنها می گویند: این كرم ها می توانند درس های زیادی در مورد استراتژی های نوآورانه برای مقابله با شرایط دشوار به ما یاد دهند. مطالعه ما نشان داده است كه ما هنوز باید چیزهای زیادی از این حیوانات ۱۰۰۰ سلولی و چگونگی زنده ماندن آنها در محیط های خشن بفهمیم و تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد.
محققان می گویند قصد دارند آن گونه های جدید كرم را بیشتر مورد مطالعه قرار دهند تا مشخص كنند چه عوامل ژنتیكی آنها را قادر به زنده ماندن و رشد در چنین شرایطی می سازد و چه ژن هایی آنها را در مقابل آرسنیك مقاوم كرده است.
این یافته ها در ژورنال Current Biology انتشار یافته است.
منبع:

1398/07/06
23:24:43
5.0 / 5
4028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی