افزایش اختلال مغزی بیماران كووید-۱۹ در بخش مراقبت های ویژه

افزایش اختلال مغزی بیماران كووید-۱۹ در بخش مراقبت های ویژه پژوهشگران آمریکایی و اسپانیایی در بررسی جدیدی دریافتند که بیماران مبتلا به کووید-19 که در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند، بار زیادی از اختلال عملکرد مغز را تحمل می کنند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در ماه های اولین همه گیری تحت مراقبت های ویژه قرار گرفتند، فشار بیشتری از "روان آشفتگی" یا "دلیریوم"(Delirium) و اغما را متحمل شدند که معمولا در بیمارانی با نارسایی حاد تنفسی مشاهده می شود. انتخاب داروهای آرامبخش و محدود کردن ملاقات های خانوادگی، نقش مهمی در افزایش اختلال حاد عملکرد مغز این بیماران دارد.
بررسی جدیدی که در همکاری میان پژوهشگران "مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت"(VUMC) آمریکا با پژوهشگران اسپانیایی صورت گرفته است، به بررسی این مساله می پردازد.
این پژوهش که بزرگترین نمونه در نوع خود است، میزان مبتلاشدن به هذیان و کما را در ۲۰۸۸ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ بررسی می کند که قبل از ۲۸ آوریل ۲۰۲۰ در ۶۹ واحد مراقبت بزرگسالان در ۱۴ کشور بستری شده اند.
روان آشفتگی در بخش مراقبت های ویژه، یکی از اختلالاتی است که امکان دارد بعد از بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه برای فرد رخ بدهد. این اختلال، هزینه های بالاتر، خطر مرگ و میر بیشتر و زوال عقل بلندمدت را به همراه دارد.
بررسی های اساسی مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت در دو دهه گذشته، به علاقه بیشتر در مورد پژوهش های مربوط به روان آشفتگی در بخش مراقبت های ویژه منجر گردیده است. مجموعه ای از شواهد به دست آمده در این مورد، دستورالعمل های مربوط به مراقبت های ویژه را که توسط جوامع پزشکی در چندین کشور تایید شده اند، نشان می دهند. این دستورالعمل ها، خوب مدیریت کردن درد با قطع کردن فوری داروهای آرامبخش، آزمایش های روزانه تنفس، ارزیابی روان آشفتگی طی روز، تحرک و ورزش بموقع و داشتن تعامل خانوادگی را شامل می شود.
حدود ۸۲ درصد از بیماران این پژوهش، به طور متوسط ۱۰ روز در اغما بوده اند و ۵۵ درصد نیز به طور متوسط سه روز را در روان آشفتگی گذرانده اند. اختلال عملکرد حاد مغزی، بطور متوسط تا ۱۲ روز به طول انجامید.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که شاید فرآیندهای بیماری کووید-۱۹، بیمار را در معرض بار بالاتری از اختلال عملکرد حاد مغزی قرار دهد اما این نکته را نیز متذکر شدند که بنظر می رسد برخی از عوامل مراقبت از بیمار که بعضی از آنها به فشارهای ناشی از بیماری همه گیر مربوط هستند نیز نقش مهمی در این میان داشته اند.
بنظر می رسد که این پژوهش، به اقدامات منسوخ شده مراقبت های ویژه همچون آرام بخشی عمیق، تزریق "بنزودیازپین"(Benzodiazepine) که مهارکننده سیستم عصبی است، بی حرکتی و انزوا اشاره دارد. پژوهشگران دریافتند که در مورد کووید-۱۹، پروتکل های جدید بالینی وجود دارند که ثابت شده است می توانند در مهار اختلال حاد عملکرد مغز که خیلی از بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد، کمک کنند.
"برندا پان"(Brenda Pun)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: یافته های ما نشان می دهند که بعضی از بخش های مراقبت ویژه، به روش های آرامبخشی روی آورده اند که با بهترین روش ها مطابقت ندارد. ما به گمانه زنی در این مورد پرداختیم. خیلی از بیمارستان ها، کمبود نیرو در بخش مراقبت های ویژه را دلیل این مساله دانستند. نگرانی هایی نیز در مورد کمبود آرامبخش وجود داشت و گزارش های ابتدایی در مورد کووید-۱۹ نشان داد که اختلال عملکرد ریه، به روش های منحصر به فرد مدیریت همچون آرام بخشی عمیق نیاز دارد.
پژوهشگران با بهره گیری از سوابق الکترونیکی مربوط به سلامت، خاصیت های مربوط به بیمار، روش های مراقبت و یافته های ارزیابی های بالینی را به دقت مورد بررسی قرار دهند. ۸۸ درصد از بیماران این پژوهش، طی زمان بستری شدن در بیمارستان، از ونتیلاتور بهره برده بودند و ۶۷ درصد نیز در روز بستری شدن، به بخش مراقبت های ویژه رفته بودند.
بررسی ها نشان داد بیمارانی که بنزودیازپین به آنها تزریق می شود، ۵۹ درصد بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به روان آشفتگی قرار دارند. خطر مبتلاشدن به روان آشفتگی در بیمارانی که به صورت حضوری یا مجازی، ملاقات های خانوادگی داشتند، ۳۰ درصد کمتر بود.
"پراتیک پاندارایپنده"(Pratik Pandharipande)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر نماییم وضعیت این بیماران از زمان به انتها رسیدن پژوهش ما تغییر کرده است.
وی ادامه داد: این دوره های بلندمدت اختلال عملکرد مغز، تا حدود زیادی قابل اجتناب است. پژوهش ما این زنگ خطر را به صدا درمی آورد که با ورود به موج های دوم و سوم کووید-۱۹، گروه های مراقبت های ویژه باید بیش از هر چیز، سطح آرامش را برای این بیماران ایجاد کنند، آزمایش های مکرر هوشیاری، تنفس و تحرک را انجام بدهند و ملاقات های خانوادگی حضوری یا مجازی را ترتیب دهند.
این پژوهش، در مجله "The Lancet Respiratory Medicine" به چاپ رسید.1399/10/22
13:44:09
0.0 / 5
891
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی