تشخیص مواد مخدر در خون تنها با یك برچسب

تشخیص مواد مخدر در خون تنها با یك برچسب نیو وبلاگ: پژوهشگران کره ی جنوبی موفق به طراحی سنسوری پوشیدنی شدند که می تواند وجود داروهای غیرقانونی و مخدر را در عرق بدن به وسیله ی فناوری نانومواد تشخیص دهد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از یورک آلرت ، پژوهشگران کره ی جنوبی موفق به طراحی سنسوری پوشیدنی شدند که می تواند وجود داروهای غیرقانونی و مخدر را در عرق بدن به وسیله ی فناوری نانومواد تشخیص دهد. این فناوری سیگنال بصری ماده مخدر را تقویت کرده و به سنسوری که روی بدن وصل شده منتقل می کند.
این تحقیقات توسط دکتر هوسنگجانگ(Ho Sang Jung) هدایت می شود و قسمتی از موسسه ی علوم مواد در کره جنوبی است، یک موسسه ی تحقیقاتی با بودجه دولتی تحت نظر وزارت علوم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات.
این فناوری تشخیص دقیق و سریع داروی ممنوعه را ممکن می سازد. برچسب برای مدتی به پوست وصل می شود و سپس توسط نور مورد آزمایش قرار می گیرد. این آزمایش تنها یک دقیقه بدون نیاز به مراحل اضافی زمان می برد.
پروسه قدیمی و سنتی تشخیص مواد مخدر روشی پیچیده است که در آن باید ماده ی مشکوک از نمونه های بیولوژیکی مثل مو، خون و ادرار جدا شده و سپس به وسیله ی طیف سنجی جرمی کروماتوگرافی(سوانگاری) گازی یا به صورت مایع بررسی شود. این نوع آزمایش زمان طولانی تری می برد و نیازمند فضایی بزرگ برای تجهیزات و حضور متخصصین ماهر است. بااینکه کیت های سریع می توانند وجود مخدر را در ادرار تشخیص دهند اما یک کیت تنها می تواند یک ترکیب را با دقتی پایین تشخیص دهد.
در مورد ورزشکاران نیز آزمایش دوپینگ به وسیله ی آزمایش خون و ادرار انجام می شود. از انجام آزمایش خون معمولا اجتناب می شود برای اینکه این نگرانی وجود دارد که بر عملکرد ورزشکار تاثیر بگذارد و آزمایش ادرار نیز از آن جهت که آزمایش گیرنده باید ادرار همه ی ورزشکاران را بررسی کند مناسب نمی باشد و می تواند به صورتی نقض حقوق بشر باشد. و در مسابقات ورزشی بزرگ مثل المپیک آزمایش همه ی شرکت کنندگان دشوار است.
از این جهت پژوهشگران بر روی عرق تمرکز کردند که آزمایشی تهاجمی نیست و از نظر حقوق بشر نیز مشکلی ایجاد نمی کند اما حتی اگر موارد مصرفی مختلفی وجود داشته باشد، مقدار کمی از آنها در عرق نمایان می شود. بنابرین این حسگرها باید بسیار حساس و دقیق باشند.
سنجش بسیار دقیق این گروه با بهره گیری از فناوری اثر رامان(RAMAN) افزایش می یابد. از آنجائیکه این فناوری سیگنال های مولکولی خاصی دارد تشخیص ماده هرچه که باشد امکانپذیر است.
پژوهشگران از پروتئین پیله ای که انعطاف پذیر و قابل پوشیدن است استفاده کردند تا این سنسور را تولید کنند. یک فیبروئین ابریشمی که پروتئینی طبیعی است از پیله ی ابریشم خارج شد تا یک فیلم با قطر ۱۶۰ نانومتر تولید شود. این فیلم با نانوسیمی از جنس نقره با ضخامت ۲۵۰ نانومتر پوشانده شد و به چسب پزشکی وصل شد تا به پوست متصل شود.
هنگامی که این سنسور عرق را جذب می کند ماده ی موجود در عرق به سنسور نفوذ کرده و به نانوسیم نقره می رسد. با تابش لیزر رامان می توان بدون جدا کردن سنسور مواد موجود را تشخیص داد.
این فناوری می تواند به جلوگیری از سو مصرف مواد در افراد مشهور، معاملات مواد مخدر در باشگاه ها و دوپینگ ورزشکاران کمک نماید. از آن جا که هزینه ی تولید آن کمتر از ۵۰ سنت برای هر عدد است می توان از آن برای رویدادهای ورزشی بزرگ مثل المپیک بهره برد.
دکتر هو سانگ جانگ رئیس این واحد تحقیقاتی می گوید: همانطور که جرایم مربوط به موادمخدر نشان میدهد کشور کره دیگر عاری از مواد مخدر نیست تکنولوژیهای جدید می تواند بر محدودیت های شناسایی مواد مخدر غلبه کند و امکان شناسایی مواد مخدر بدون استفاده از روش های تهاجمی یا غیراخلاقی را بدهد.
منبع:

1399/11/22
11:44:28
0.0 / 5
833
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی