حفر چاه نفت در اینترنت اشیا

حفر چاه نفت در اینترنت اشیا به گزارش نیو وبلاگ، به نقل از ایسنا یك كارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، موضوع اینترنت اشیاء را در سال‌های آینده بسیار پررونق پیش‌بینی كرده و اظهار داشت این پیش‌بینی هم هست كه تا سال ۲۰۲۰ این حوزه حدود ۸.۹ دهم تریلیون دلار ثروت تولید بكند.


حجت اله مدیریان با اشاره به فراگیری فناوری اینترنت اشیاء در كشورهای توسعه یافته، گفت: امروزه بسیاری از كمپانی‌های بزرگ همچون اپل، سامسونگ و مایكروسافت به بازار فناوری‌های اینترنت اشیاء ورود كرده‌اند كه نشان از رشد این حوزه در سال‌های آتی دارد.
 
وی ادامه داد: اما در ایران این حوزه آنطور كه باید نتوانسته رشد كند و علت آن هم این است كه رگولاتوری ما در ایران هنوز نتوانسته به چند شركت در این حوزه مجوز بدهد، در حالی كه این فناوری امروزه گستره وسیعی از دنیا را در برگرفته است و در حوزه‌های مختلف خانه‌های هوشمند، شهر هوشمند، لوازم خانگی، شركت‌های صنعتی، لوازم پزشكی و حتی پوشاك این فناوری توانسته است ثروت تولید كند به طوری كه در حوزه بین المللی در سال ۲۰۱۷، ۳.۷ دهم تریلیون دلار درآمدزایی داشته است. همین طور پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ این حوزه حدود ۸.۹ دهم تریلیون دلار ثروت تولید كند.
 
مدیریان با چاه نفت توصیف كردن حوزه اینترنت اشیاء در سال‌های آینده این حوزه را دارای پتانسیل درآمدزایی بالایی دانست و تاكید كرد: اگر در این حوزه‌ها نتوانیم تولیدكننده باشیم قطعا مصرف‌كننده خواهیم بود.
 
این كارشناس پیشنهاد كرد: با شركتهای بین‌المللی موفق در حوزه فناوری اطلاعات همكاری خود را به صورت خوشه‌ای گسترش دهیم، به این صورت كه برای مثال اگر بتوانیم نمایندگی سامسونگ را در ایران در زمینه‌ تولید اخذ كنیم، می‌توانیم در آینده سامسونگ ایرانی را با كمك فناوری پیشرفته ابر شركت سامسونگ به دنیا معرفی كنیم.
 
وی در خصوص زیرساخت‌های لازم برای پدیده نوظهور اینترنت اشیاء نیز اظهار كرد: متناسب با رشد اینترنت اشیاء در كشور باید به سمت افزایش سرعت و افزایش پهنای باند اینترنت برویم. همچنین باید چالش‌های امنیتی موجود در این حوزه را شناسایی كنیم تا بتوانیم تهدیدهای اینترنت اشیاء را شناسایی و برطرف كنیم.
 
این فعال حوزه جامعه اطلاعاتی حوزه اینترنت اشیاء را در سال‌های آینده بسیار پررونق‌تر پیش بینی كرد و گفت: در حوزه اینترنت اشیاء صنعتی و كارخانجات امكان منسجم كردن مدیریت تولید وجود دارد. همچنین در حوزه‌های مربوطه به صنعت حمل و نقل، مدیریت ناوگان‌ها، امنیت جاده‌ها، پرداخت عوارض، ردیابی ترافیك، ارتباطات بین خودرویی و ... اینترنت اشیاء در سال‌های آینده نقش آفرین خواهد بود.
 
این روزها بحث ورود فناوری‌های جدید به كشور خیلی داغ است. در صدر این فناوری‌ها اینترنت اشیاء قرار دارد كه حوزه بسیار جذاب در حوزه فناوری‌های جدید اطلاعاتی و ارتباطاتی است. اینترنت اشیاء فناوری است كه از طریق آن امكان كنترل وسائل منزل از راه دور فراهم می شود، تصور كنید وقتی در یك روز گرم تابستانی در راه منزل هستید و برای خنك شدن خانه‌تان در هنگام ورودتان گوشی همراه خود را روشن و كولرتان را روی درجه خیلی خنك تنظیم كنید!؟
 
اصطلاح «اینترنت اشیاء» اولین بار توسط كوین اشتون در سال ۱۹۹۹ بكار برده شد و برای نخستین بار توسط انتشارات مؤسسه MIT به دنیامعرفی گردید. اینترنت اشیاء به معنی یك شبكه جهانی از اشیاء مرتبط كه هر یك دارای آدرس مختص به خود بوده كه بر اساس قراردادهای استاندارد شده‌ای با یكدیگر در ارتباط هستند. این سیستم جدید كنترل از راه دور و كنترل هوشمند اشیا و دستگاه‌ها امروزه در كشورهای توسعه یافته در سیستم‌های اداری و همچنین وسایل منزل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما هنوز در ایران مقدمات استفاده از آن به صورت تجاری فراهم نشده است.
1396/04/25
15:14:27
5.0 / 5
5123
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی