كشف پروتئین كمك كننده به مبارزه با سرطان

كشف پروتئین كمك كننده به مبارزه با سرطان نیو وبلاگ: محققان پروتئینی را كشف كرده اند كه به سلول های لنفوسیت تی (T-cell) كه با سلول های سرطانی مبارزه می كنند، كمك می نماید.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، ایمن درمانی یك انقلاب جدید در درمان سرطان است. دانشمندان برای كشف راه های جدید برای انطباق و یا تقویت قدرت دفاعی طبیعی بدن، آن را در معرض توسعه سلاح های بهتر برای نابود كردن تومور و كشتن سرطان ها قرار می دهند.

با توجه به پتانسیل بهبود اثربخشی چنین درمان هایی، مطالعه جدید نشان داده است كه یك پروتئین بعنوان "سوئیچ اصلی" می تواند سلول های ایمنی را به سمت میكروب ها و یا سلول های سرطانی هدایت كند.

سلول های لنفوسیت T گلبول های سفید خون تولید شده توسط بدن هستند كه برای سیستم ایمنی بدن ما اساسی هستند.

لنفوسیت تی از انواع سلول های سیستم ایمنی بدن است.

دفاع اختصاصی بدن شامل ایمنی هومورال و ایمنی سلولی است. در ایمنی سلولی لنفوسیت های تی فعالیت دارند. لنفوسیت های T بعد از اتصال به آنتی ژن تكثیر پیدا می كنند و انواعی از سلول های T همچون تعدادی T كشنده و تعدادی T خاطره به وجود می آورند.

سلول های T كشنده به طور مستقیم به سلول های آلوده به ویروس و سلول های سرطانی حمله می كنند و با تولید پروتئین خاص به نام پرفورین منافذی در این سلول ها به وجود می آورند و باعث مرگ آن ها می شوند. به همین علت این نوع از پاسخ ایمنی به ایمنی سلولی معروف است.

انواع سلول های T عبارت است از T كشنده، Tخاطره، یاری كننده (h. c) و مهاركننده.

لنفوسیت تی كشنده و یاری كننده CD8 مثبت هستند، ولی دو گروه دیگر CD4 مثبت هستند.

لنفوسیتT همانند لنفوسیت B در مغز و استخوان (مغز قرمز استخوان) ساخته می گردد ولی همانند لنفوسیتB در مغز استخوان بالغ نمی شود، بلكه با استفاده از خون به تیموس كه پشت جناغ و جلوی نای قرار دارد، می رود و در تیموس بالغ می گردد.

لنفوسیت T اغلب بین خون و لنف در گردش است و در برخورد با آنتی ژن خاص روی میكروب فعال می گردد كه اغلب لنفوسیت های T ضد ویروس، انگل، سرطان و در بافت پیوند شده می باشد.

ایمن درمانی سرطان بر روی شكل خاصی از این سلول ها به نام سلول های CD8+ متمركز می گردد كه سلول های T هستند كه به طور خاص تومور یا سایر سلول های آلوده به ویروس را از بین می برند.

یكی از روش هایی كه دانشمندان دفاع طبیعی بدن را دستكاری می كنند، انتقال انتخابی سلول نامیده می گردد كه شامل استخراج سلول های T خود بیمار است كه ژنتیك آنها را تغییر می دهند تا پروتئین های خاصی كه سلول های سرطانی را نشانه گذاری كرده اند، هدف قرار دهند و سپس آنها را به بیمار تزریق می كنند.

این نوع درمان در برابر بعضی از سرطان های خاص مانند سرطان خون و مغز استخوان امیدواركننده است، اما در هدف قرار دادن سرطان ها با تومورهای جامد موثر نیست.

یكی از اسرار كلیدی در این زمینه كه دانشمندان قادر به كشف آن نیستند، این است كه چه مكانیزمی سلول های T را از خانه به بافت های آلوده خاص هدایت می كند.

یك مطالعه جدید از موسسه تحقیقاتی اسكریپس و دانشگاه كالیفرنیا سن دیگو، یك پروتئین هدف را پیدا كرده است كه می تواند سلول تی را برنامه نویسی كند تا این سلاح های ایمنی را به مكان های مورد نظر خود هدایت كند.

این مطالعه به یك پروتئین Runx3 منتهی شد. بعد از آزمایش روی حیوانات كشف شد كه Runx3 به نظر می رسد سلول های T را جهت حمله به تومورهای جامد هدایت می كند و هنگامی كه Runx3 بیش از اندازه تزریق شد، حیوانات تاخیر رشد تومور و افزایش طول عمر را نشان دادند.

"متیو پیپكین" از موسسه اسكریپس می گوید: Runx3 بر روی كروموزوم های داخل سلول های T كشنده عمل می كند تا ژن ها را برای حمله سلول های T به یك تومور جامد برنامه نویسی كند.

وی اضافه كرد: اگر ما فعالیت Runx3 را در سلول ها افزایش دهیم، تومورها به طور قابل توجهی كوچكتر می شوند و در مقایسه با گروه شاهد بقای بیشتری مشاهده شد.

"پیپكین" می گوید كه این كشف می تواند اثربخشی درمان های انتقال سلول های پذیرنده را افزایش دهد و این سلول های T كه مهندسی شده اند را جهت یافتن و كشتن سلول های سرطانی مورد نظر هدایت می كند.

این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.1396/09/22
10:07:46
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی